دانشگاه: موزه داري

ساخت وبلاگ

موضوعات وب

آخرین مطالب

چکیده : جمع‌آوري و نگهداري آثار و اشيا در مجموعه‌ها و موزه‌ها سابقه ديرينه دارند. ليكن نگرش صحيح امروزي به م... با عنوان : دانشگاه: موزه داري بخوانید :
موزه داري
جمع‌آوري و نگهداري آثار و اشيا در مجموعه‌ها و موزه‌ها سابقه ديرينه دارند. ليكن نگرش صحيح امروزي به موزه جايگاه آن را از محل نگهداري و تماشاي اشيا به محلي با مشخصات يك مركز پژوهش و آموزش و يك مركز فرهنگي براي گذران مطلوب اوقات فراغت با ره‌آوردهاي علمي و تربيتي سوق داده است.در اين نگرش موزه، مؤسسه‌اي علمي فرهنگي است كه تأمل و انديشه و پژوهش مستقيم بر روي آثار گوناگون - از آثار طبيعي آفرينش و خلقت گرفته تا دستاوردهاي فرهنگ و تمدن و هنر انسان - را ميسر مي‌سازد و متخصصان و بازديدكنندگان عمومي را با هنر و انديشه، صنعت و پيشه و امور اجتماعي و اقتصادي و شئون گوناگون زندگي ديروز و امروز آشنا و مأنوس مي‌سازد.موزه به عنوان يك مؤسسه علمي ـ فرهنگي، نيازمند كارشناسان علاقه‌مندي است كه با كسب دانش وآگاهي‌هاي علمي، و نگرش صحيح نسبت به موزه و جايگاه اجتماعي و آموزشي آن، بتوانند موزه‌ها را در راه توسعه و رشد فرهنگي، تربيتي و علمي كشور هدايت نمايند.امروزه حدود 100 موزه در كشورمان وجود دارد كه آثار، اشياء، اسناد ومدارك قابل توجهي در زمينه‌هاي متنوع باستان‌شناسي،‌ مردم‌شناسي،‌ هنرهاي سنتي، اسناد و مدارك ، كتب ونسخ خطي، تاريخ طبيعي، زمين‌شناسي، گياه‌شناسي، ‌پست و مخابرات، جواهرات و سكه‌ها... دارند؛ علاوه بر توسعه كمي و كيفي موزه‌هاي فعلي، ايجاد موزه در زمينه‌هاي ديگر، چون هنر و معماري، علوم و فنون مورد نياز است. فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي موزه‌داري مي‌توانند با كسب دانش و مهارت‌هاي نظري و عملي و آشنايي با امور اداري و فني موزه‌داري، در موزه‌هاي گوناگون عهده‌دار مطالعه و حفاظت فني از آثار و اشياي موزه‌اي باشند و امور مربوط به موزه‌داري را از ثبت‌ و ضبط آثار در دفاتر، تهيه اسناد و مدارك لازم تا مطالعه مستقيم روي آثار و اشيا انجام دهند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل:
دروس پايه:
تاريخ عمومي ايران،‌ كارگاه عكاسي پايه، آشنايي با هنرهاي سنتي ايران،‌ آشنايي با باستان‌شناسي و روش‌هاي آن، كارگاه طراحي پايه، آشنايي با مردم‌شناسي و روش‌هاي آن، آشنايي با حفاظت و مرمت آثار و روش‌هاي آن، عكاسي فني از اشياء موزه‌اي، كارگاه طراحي تخصصي.
دروس اصلي:
موزه‌داري، آشنايي با هنر و معماري پيش از اسلام ايران، تاريخ و فن‌شناسي آثار، آسيب‌شناسي، هنر وتمدن اسلامي، آشنايي با بافت‌ها و محوطه‌هاي دوره اسلامي ايران، خطوط و خواندن كتيبه‌هاي اسلامي، تاريخچه كتابت، طرح اشياء در تمدن اسلامي، آشنايي با موزه‌هاي ايران و جهان ، خطوط باستان‌شناسي ايران، كارگاه همانندسازي اشياء موزه‌اي، تهيه و تدوين راهنماي موزه و محوطه‌هاي تاريخي، كارآموزي در موزه‌ها، كارآموزي در كارگاه مرمت اموال فرهنگي، تبديل محوطه‌ها و بناهاي تاريخ به موزه، كارآموزي كاوش باستان‌شناسي، كامپيوتر و موزه، روش تحقيق آثار و اشياي موزه‌اي، موزه‌داري و ساير علوم، زبان و متون تخصصي موزه‌داري، شناخت مواد.
دروس تخصصي:
انسان،‌طبيعت،‌موزه، پژوهش در آثار و اشياي موزه‌اي، كارآموزي در موزه‌هاي تخصصي، رساله نهايي.
))))معرفی رشته ها((((...
ما را در سایت ))))معرفی رشته ها(((( دنبال می کنید

نویسنده : محمد خادمیان بازدید : 256 تاريخ : شنبه 21 بهمن 1391 ساعت: 20:06

نظر سنجی

این وبلاک را چگونه ارزیابی میکنید

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :