دانشگاه: مرمت واحياي بناهاي تاريخي

ساخت وبلاگ

موضوعات وب

آخرین مطالب

چکیده : مطالعه، حفاظت، مرمت و احياي بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و بافت‌هاي تاريخي عرصه‌هاي مسكوني كشور، امري ... با عنوان : دانشگاه: مرمت واحياي بناهاي تاريخي بخوانید :
مرمت واحياي بناهاي تاريخي
مطالعه، حفاظت، مرمت و احياي بناها، مجموعه‌ها، محوطه‌ها و بافت‌هاي تاريخي عرصه‌هاي مسكوني كشور، امري ضروري است. معماران و مهندسين كه اين امر بسيار فني، فرهنگي و هنري را به عهده دارند بايد علاوه بر اشراف و تسلط لازم بر ابعاد تخصصي و مفاهيم امروزي حرفه‌ي خود، نظري هوشيارانه و عالمانه‌ به گذشته داشته باشند. فارغ‌التحصيلان مرمت و احياي بناهاي تاريخي در واقع مهندسين معماري امروزين هستند كه فرا گرفته‌اند چگونه "امروز" را با بهره‌گيري از تجربيات "گذشته" براي "آينده" بسازند. افرادي كه مي‌توانند پلي بين معماري گذشته و آينده ايجاد كنند. اين دسته از متخصصان تاريخ را خوب مي‌شناسند و مي‌توانند آثار تاريخي را تجزيه و تحليل كرده و بخوانند و مفاهيم وارزش‌هاي آن را استخراج و هوشيارانه به كار گيرند و با بياني امروزي به جامعه معرفي نمايند. فارغ‌التحصيلان دوره كارشناسي مرمت و احياي بناهاي تاريخي قادر خواهند بود به ياري اطلاعات و دانش عمومي، نظري و تحقيقاتي و تجربه عملي در مرمت و احياي هزاران بناي تاريخي كه در اختيار واحدهاي دولتي از قبيل سازمان ميراث فرهنگي كشور است، نقش مؤثري داشته باشند.همچنين مي‌توانند در برنامه‌ريزي براي مرمت بناهاي تاريخي كشور و تعيين اولويت‌هاي ضروري با هماهنگي مسؤولين و دستگاه‌هاي مربوط مشاركت كرده و برحسب ضرورت در مورد كارهاي اجرايي مرمت نيز سهيم باشند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :
دروس پايه:
انسان، طبيعت،معماري، هندسه (پرسپكتيو)، رياضيات، تركيب، كارگاه عكاسي پايه، نقشه‌برداري.
دروس اصلي:
ايستايي، شناخت مواد و مصالح، عناصر و جزئيات ساختمان، طراحي معماري، آشنايي با هنر و تمدن اسلامي، آشنايي با بافت‌ها و محوطه‌هاي دوره اسلامي ايران، آشنايي با هنر و تمدن فرهنگ‌هاي همجوار، مديريت امور ساختمان (تشكيلات دفتري و كارگاهي) كامپيوتر و معماري،‌ آشنايي با معماري جهان، تنظيم شرايط محيطي، آسيب‌شناسي، آشنايي با باستان‌شناسي، آشنايي با مرمت تزئينات وابسته به معماري .
دروس تخصصي:
مباني نظري مرمت و احياي ابنيه و بافت‌ها، مطالعه و شناخت بناهاي تاريخي ايران پيش از اسلام، مطالعه و شناخت بناهاي تاريخي ايران اسلامي،‌ قوانين و تشكيلات مرمت، شناخت‌ سازه‌هاي سنتي بناهاي تاريخي، طرح مرمت و احياي بنا، طرح مرمت و احياي بافت‌هاي تاريخي، طرح مرمت و احياي محوطه‌هاي باستان‌شناسي، كارآموزي حفاظت و مرمت، فتوگرامتري،‌ پروژه نهايي.
))))معرفی رشته ها((((...
ما را در سایت ))))معرفی رشته ها(((( دنبال می کنید

نویسنده : محمد خادمیان بازدید : 227 تاريخ : شنبه 21 بهمن 1391 ساعت: 19:48

نظر سنجی

این وبلاک را چگونه ارزیابی میکنید

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :