دانشگاه: مهندسي منابع طبيعي

ساخت وبلاگ

موضوعات وب

آخرین مطالب

چکیده : زمين سبز بود؛ به سبزي بهشت و رودخانه تميز و شفاف و زلال، و طبيعت با بارش هر باران از شادابي و طر... با عنوان : دانشگاه: مهندسي منابع طبيعي بخوانید :
مهندسي منابع طبيعي
زمين سبز بود؛ به سبزي بهشت و رودخانه تميز و شفاف و زلال، و طبيعت با بارش هر باران از شادابي و طراوات لبريز مي‌شد. سال‌ها گذشت. جمعيت شهر رو به فزوني گذاشت. خانه‌هاي تازه ساخته شد و به جاي درختان سرسبز، كارخانه‌ها جان گرفتند. چرخ‌هاي توليد كارخانه كه به كار افتاد، فاضلاب صنعتي را به ميان آب رودخانه جاري ساخت. آن وقت ماهي‌هاي كوچك و بزرگ، ذرات آلوده كننده آب را با آب شش‌هايشان تنفس كردند و گروه گروه جان باختند. آب، خاك و هواي آلوده، نفس درختان را نيز قطع كرد و اكنون ما در اين زمين كه با دست‌هاي خودمان، خاكستري‌اش كرده‌ايم، هر لحظه شاهد مرگ سبزي و سبزينگي،‌پاكي و شادابي و در نهايت هستي و زندگي هستيم. اين بحران در كشور ما بسيار جدي و فراگير به چشم مي‌خورد. براي مثال در مناطق كليدي و شاخصي همچون پارك ملي گلستان و منطقه حفاظت شده جهان‌نما، ذخاير حيات‌ وحش ما نسبت به دهه 50 به يك چهارم و در مقايسه با دهه 60 به نصف تقليل يافته است. به عبارت ديگر، ذخيره كنوني جمعيت حيات وحش كشور ما 25% دهه 50 و 50% دهه 60 است !حال چه بايد كرد؟ و چگونه مي‌توان بار ديگر آسمان را آبي و زمين را با رنگ‌هايي زنده و شاداب رنگ‌آميزي نمود و حيات و زندگي را به طبيعت ايران بازگرداند؟كارشناسان منابع طبيعي با بررسي علم اكولوژي، حل مسائل زيست‌محيطي،‌ ارائه طرح‌هاي عملي براي حفظ و توسعه پوشش گياهي، بهره‌برداري صحيح از اراضي مطابق با قابليت‌ آنها، توسعه فعاليت آبخيزداري و مديريت آب و خاك، تلاش مي‌كنند تا اين آرزو را محقق سازند.اين رشته در مقطع كارشناسي داراي 5 گرايش محيط‌زيست، مرتع و آبخيزداري، جنگلداري، شيلات و علوم و صنايع چوب و كاغذ است. گرايش محيط‌زيستمحيط‌زيست يك رشته چند بخشي يا بين رشته‌اي است و آميخته‌اي از علوم بيولوژي، اكولوژي، فيزيك، شيمي، رياضي، آمار،‌ اكولوژي كاربردي و جغرافيا مي‌باشد. اين گرايش تلاش مي‌كند تا بين محيط انسان يا محيط شهري و محيط فراشهري مثل مرتع، جنگل و ... پل بزند تا بشر با استفاده از دانش روزافزون خود به نحوي عمل كند كه با نيازها و اميدهايش هماهنگي بيشتري داشته باشد و در نهايت زندگي بهتري رابراي خود و آيندگان فراهم سازد.همچنين تلاش مي‌كند تا با ارائه دانش و آگاهي‌هاي لازم درباره اكولوژي حيات وحش، اكولوژي درياها، نحوه آلودگي محيط‌زيست، نحوه طراحي پارك‌هاي ملي و جنگلي و ... به حمايت و حفاظت از محيط‌زيست و حل مشكلات زيست‌ محيطي بپردازد.در كشور ما محيط زيست در مقطع كارشناسي يكي از گرايش‌هاي مهندسي منابع طبيعي است و در آن بيشتر به اكوسيستم‌هاي طبيعي پرداخته مي‌شود، اما استادان محيط‌زيست معتقدند كه بايد مثل ساير كشورهاي دنيا، محيط‌زيست را به عنوان يك رشته مجزا ارائه دهيم و در آن علاوه بر اكوسيستم‌هاي طبيعي به اكوسيستم‌هاي شهري نيز پرداخته شود. چون در حقيقت محيط‌زيست به تعامل و ارتباط بين محيط‌هاي انساني و طبيعي مي‌پردازد و صحيح نيست كه اين دو را مجزا از يكديگر بررسي كنيم.(در سال 83 مهندسي محيط زيست به عنوان يك رشته مجزا در دانشگاه تربيت دبير شهيد رجايي، وابسته به وزارت آموزش و پرورش ارائه شده است.)
موقعيت شغلي در ايران :
در سال 1382 ارزش اقتصادي هر هكتار دريا از نظر تعديل و تنظيم گازها، كنترل آشفتگي، تنظيم آب، تهيه‌ آب، تصفيه آب، توليد مواد غذايي، تامين مواد خام،‌ ارزش فرهنگي، توريسم و ... 71609310 ريال، هر هكتار ساحل 50244800 ريال، هر هكتار جنگل 12015600 ريال، هر هكتار مرتع 2876800 ريال و هر هكتار تالاب 183334000 ريال محاسبه شده‌ است.متأسفانه بسياري از اين منابع ارزشمند كه تجديدناپذير يا به سختي قابل تجديد هستند، در كشور ما به دليل بي‌مبالاتي و بي‌توجهي در معرض نابودي قرار گرفته‌اند. چرا كه ما توجه به قوانين و معيارهاي محيط‌زيست را يك امر ضروري و اجتناب‌ناپذير نمي‌دانيم و حتي در نظر برخي از شركت‌ها و سازمان‌ها،‌ سازمان حفاظت محيط‌زيست، يك سازمان دردسرآفرين است و بايد به نحوي از زير اصول و قوانين آن شانه خالي كرد!و باز به همين دليل در طرح‌ها و پروژه‌هاي اقتصادي، اجتماعي و سياسي ما، محيط زيست‌ نه تنها حرف اول را نمي‌زند بلكه در انتها نيز جايگاه مشخصي ندارد! با اين همه، چون امروزه مسائل و مشكلات زيست‌محيطي صرفاً به يك كشور، يك منطقه يا يك قاره محدود نمي‌شود و هيچ كشوري نمي‌تواند ادعا كند كه انتشار آلودگي و مشكلات ناشي از آن، مختص به كشور متبوعش مي‌باشد، حفظ محيط‌زيست به يك ائتلاف جهاني تبديل شده است و تمام كشورها و جوامع بشري پذيرفته‌اند كه بايد در توسعه صنعتي با توجه به ارزيابي دقيق زيست‌محيطي، تجديد نظر كرد.
اين امر باعث شده است كه در كشور ما نيز متخصصان محيط‌زيست در تمام مقاطع تحصيلي بويژه كارشناسي‌ارشد و دكترا در سازمان‌هاي متعددي از جمله:
سازمان حفاظت محيط‌زيست، شهرداري‌ها، مهندسين مشاور، وزارت كشور،‌ وزارت نيرو، سازمان توسعه و برنامه‌ريزي‌، وزارت صنايع،‌ وزارت نفت حضور داشته باشند. تا جايي كه به گفته دكتر مخدوم استاد محيط زيست دانشگاه تهران، هيچ يك از فارغ‌التحصيلان كارشناسي‌ارشد و دكتراي محيط‌زيست بي‌كار نيستند.

درس‌هاي اين رشته در طول تحصيل :
دروس مشترك در گرايش‌هاي مختلف مهندسي منابع طبيعي:
رياضيات، فيزيك عمومي، زمين‌شناسي، گياه‌شناسي، اكولوژي،‌ شيمي عمومي، زيست شناسي، آمار و احتمالات، هوا و اقليم‌شناسي، خاك‌شناسي عمومي، قوانين و مديريت منابع طبيعي، جامعه‌شناسي روستايي، آشنايي با كامپيوتر، هيدرولوژي عمومي،
دروس تخصصي گرايش محيط‌زيست :
اكولوژي حيات‌وحش، مباني مديريت حيات‌وحش، بيولوژي حيوانات شكاري، پرنده‌شناسي، قوانين و مديريت محيط‌زيست و شيلات،‌ اكولوژي درياها، فنون مديريت حيات وحش، آلودگي‌هاي محيط‌زيست، انسان و محيط‌زيست، پارك‌هاي ملي، جنگل و پرديس‌ها، طراحي و مهندسي پارك‌هاي ملي و جنگلي، ارزيابي محيط‌زيست، پارك‌داري، جلسه بحث، پروژهگرايش مرتع و آبخيزداريدر گرايش مرتع و آبخيزداري دانشجويان مي‌آموزند كه با توجه به امكانات آبي، خاكي، اقليمي، زمين‌شناسي و پوشش گياهي چگونه مي‌توان از عرصه منابع طبيعي، به ويژه از مراتع موجود، بيشترين بهره را برد براي مثال با توجه به پوشش گياهي يك منطقه، چه مقدار مي‌توان دام وارد منطقه كرد و چه مقدار عرصه كشاورزي داشت؟ همچنين به ياري مديريت آبخيزداري مي‌توان از مسائلي مثل سيلاب و خشكسالي كه ضررهاي هنگفت اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي دارد،‌ جلوگيري كرد. به عبارت ديگر، كارشناس اين رشته با تقويت پوشش گياهي، اصلاح آبراهه‌ها و بانكت‌زدن (ايجاد خطوط افقي بر روي دامنه كوه‌ها و تپه‌ها و كاشت نهال) مي‌تواند از فرسايش خاك و ايجاد سيلاب جلوگيري كند.اهميت اين مسأله زماني آشكار مي‌شود كه بدانيم كشور ما به دليل پيشروي شن‌هاي روان به مناطق مركزي و شرقي كشور، در معرض بيابان‌زايي قرار دارد. همچنين فرسايش خاك، موجب پرشدن مخازن سدها و آسيب‌رساني جدي به اين منابع ارزشمند مي‌گردد. به همين دليل، لازم است به ياري متخصصان مرتع‌ و آبخيزداري، از فرسايش آب و خاك جلوگيري كرد و در جهت اصلاح و توسعه مراتع قدم برداشت.
موقعيت شغلي در ايران :
شرط اول حيات اقتصادي ـ سياسي هر كشور، ‌استقلال و وجود نيروي انساني متعهد، متفكر و كاردان است. زيرا نيروي انساني لايق و كاردان مي‌تواند با استفاده از قدرت تصميم‌گيري و استقلال و برنامه‌ريزي خوب دولت، از عامل دوم؛ يعني منابع سرشار خدادادي از قبيل آب، خاك، جنگل، مرتع براي بهبود زندگي و رفاه مردم و جامعه بهره‌برداري كند. به عبارت ديگر تعادل اين دو عامل، شرط مطلوب و اساسي بهره‌وري بهينه و تداوم حيات يك جامعه است.كارشناسان منابع طبيعي نقش مهمي در ايجاد تعادل بين اين دو عامل دارند. زيرا از يك سو، عامل مهمي در حفظ و گسترش منابع طبيعي هستند و از سوي ديگر، نحوه استفاده و بهره‌برداري بهينه از اين منابع را مي‌دانند.براي مثال، فارغ‌التحصيلان گرايش مرتع و آبخيزداري مي‌توانند با برنامه‌ريزي‌هاي صحيح و نظارت بر حسن اجراي آنها و آموزش به منظور اصلاح و توسعه مراتع، جلوگيري از فرسايش آب و خاك و پر شدن مخازن سدها و تثبيت شن‌هاي روان، نقش بسيار مهمي در حفظ و گسترش منابع طبيعي از قبيل مرتع، آب و خاك داشته باشند.در كل فارغ‌التحصيل توانمند اين رشته، فرصت‌هاي شغلي مناسبي در شركت‌هاي دولتي، خصوصي و نيمه‌خصوصي مرتبط با وزارت نيرو، وزارت جهاد كشاورزي، مؤسسه تحقيقات مرتع، مؤسسه تحقيقات خاك و حفاظت آبخيزداري، سازمان جنگل‌ها و شركت‌هاي مشاوره منابع طبيعي دارد.
دروس تخصصي گرايش مرتع و آبخيزداري :
شناسايي گياهان مرتعي، ژئو مرفولوژي، زراعت نباتات علوفه‌اي، خاك‌ مناطق خشك و نيمه‌خشك، هيدرولوژي كاربردي، حفاظت خاك، كارتوگرافي، ارزيابي خاك‌هاي زراعي، اكولوژي مرتع، دامداري، اصلاح و توسعه مراتع، آناليز و ارزيابي مراتع، جنگل‌كاري در مناطق خشك،‌ آبخيزداري،‌ مقدمات مردم‌شناسي عشايري، جلسه بحث، پروژه.
گرايش شيلات:
صنعت شيلات در كشور ما در مقايسه با تحولاتي كه در صيد و صيادي جهان در 50 سال اخير روي داده، نسبتاً جوان است و حتي سرانه مصرف ماهي در ايران از 5/4 كيلوگرم فراتر نرفته است؛ رقمي كه همرديف سرانه ماهي در كشورهاي فاقد ذخاير آبزيان است. اين در حالي است كه آبزيان، به دليل كاهش كلسترول خون،‌جلوگيري از بروز بيماري‌هاي قلب و عروق، وجود انواع اسيدهاي آمينه مورد نياز براي رشد و نمو بدن و داشتن درصد قابل توجهي مواد معدني و ويتامين، ارزش غذايي بيشتري نسبت به گوشت‌هاي قرمز و سفيد دارند.از سوي ديگر، فعاليت‌هاي شيلاتي در كشور، صرف‌نظر از تأمين بخشي از مواد پروتئيني، منبع مناسبي براي اشتغال، تأمين ارز و اهرمي براي توسعه و عمران مناطق ساحلي است. در واقع، در برنامه‌هاي توسعه اقتصادي، اجتماعي‌ و فرهنگي كشور، شيلات جايگاه مهمي دارد.شك نيست كه اجراي طرح‌هاي شيلاتي كشور، به نيروهاي كارآمد و متخصص نيازمند است، افرادي كه با استفاده از منابع آبي براي تأمين پروتئين مورد نياز مردم فعاليت كنند.هدف رشته مهندسي منابع طبيعي گرايش شيلات، پرورش و آموزش كارشناسان و متخصصان در همين زمينه است. در اين گرايش، دانشجويان با علوم مختلف بيولوژي جانوري، گياهي و اكولوژي دريايي به عنوان زيربناي شيلات‌ آشنا مي‌شوند ، درباره آبزيان آب‌هاي داخلي و دريايي، نحوه تكثير و پرورش آبزيان، صيد و صيادي ونحوه عمل‌آوري فرآورده‌هاي دريايي مطالعه مي‌كنند.اهميت اين رشته زماني‌ آشكار‌تر مي‌شود كه بدانيم بهره‌برداري صحيح و پايدار از منابع دريايي، حفاظت از منابع و بازسازي ذخاير، تنوع‌بخشي در توليد و افزايش توليد،‌ بهبود و ارتقاي كيفيت محصولات شيلاتي از توليد به مصرف، استفاده از فناوري‌هاي جديد مهندسي ژنتيك در شيلات، توليد فرآورده‌هاي بيولوژيك، اشتغال و درآمد ارزي، بدون نگرش علمي و متكي بر يافته‌هاي تحقيقاتي در شيلات، امكان‌پذير نيست.
موقعيت شغلي در ايران :
آمارهاي سازمان كشاورزي و خواروبار جهاني "فائو" نشان مي‌دهد كه درآمد خالص حاصل از تجارت ماهي (صادرات منهاي واردات) كشورهاي در حال توسعه، اخيراً به 7/17 ميليارد دلار رسيده است. اين رقم بزرگتر از ارزش كل صادرات چاي، برنج، كاكائو و قهوه است.در كشور ما نيز صنعت شيلات نقش مهمي در ايجاد اشتغال، بويژه از جهت كيفي دارد. زيرا بخش عمده‌اي از فعاليت‌هاي شيلات در مناطق دورافتاده و محروم انجام مي‌شود؛ مناطقي كه حضور فعاليت‌هاي انساني از ديد سياسي و امنيتي بسيار مهم است. همچنين، ايفاي نقشي كه فعاليت‌هاي شيلاتي در كاهش پديده بيكاري پنهان در مناطق روستايي و سواحل صيادي دارد، براي كشور حائز اهميت است. زيرا فعاليت‌هايي كه به منظور استفاده از منابع كوچك آبي طبيعي و نيمه‌طبيعي براي پرورش ماهي، صنايع كوچك پشتيباني، و فرآوري و تعمير ادوات صيادي انجام مي‌شود، در كاهش بيكاري پنهان و افزايش درآمد ساكنان اين مناطق، بسيار مؤثر است. همان‌طور كه پيش از اين گفتيم، براي اجراي برنامه‌هاي شيلات، پرورش افراد فني و كارشناس از اهميت خاصي برخوردار است؛ افرادي كه مي‌توانند با توسعه فعاليت‌هاي آبزي پروري، بازسازي ذخاير درياي خزر و منابع آب‌هاي داخلي، ترويج مصرف آبزيان پرورشي به عنوان غذاي سلامتي، بهبود كيفيت عرضه آبزيان پرورشي، ايجاد مزارع انفرادي پرورش آنها و مراكز تكثير آبزيان، ارائه آموزش‌هاي مورد نياز آبزي پروران به منظور تقويت و ارتقاي دانش فني توليد كنندگان، مطالعه وارائه مناسبترين روش‌هاي تكثير و پرورش آبزيان ، افزايش راندمان و بهبود كيفيت آبزيان پرورشي، شناسايي و مطالعه اراضي مستعد توسعه پرورش آبزيان و انجام تحقيقات در امر شناخت بيماري‌ها، بهداشت و تغذيه آبزيان، نقش بسيار مهم و اساسي در رشد و ارتقاي صنعت شيلات بر عهده داشته باشند.
دروس تخصصي گرايش شيلات :
ليمونولوژي، اصول تكثير و پرورش آبزيان، تكثير و پرورش ماهي، تكثير و پرورش آبزيان، اكولوژي درياها، اصول تغذيه آبزيان، ماهي‌شناسي عمومي، بيماري‌ها و انگل‌هاي آبزيان، هيدروتكنيك و طراحي استخرها، ماهي‌شناسي و سيستماتيك، بهداشت و تكنولوژي فرآورده‌هاي شيلاتي، هيدروشيمي، جلسه بحث،‌ پروژه.
گرايش جنگلداري:
گرايش جنگلداري مجموعه‌اي از علوم و فنون است كه براي شناخت جوامع مختلف جنگلي و آگاهي از كيفيت و كميّت آنها، تربيت، پرورش و بهره‌برداري مستمر از توليدات جنگلي، روش‌هاي مختلف قطع و حمل درختان قطع شده، جاده‌سازي درجنگل و مهمتر از همه، حفاظت،‌ احيا و توسعه مناطق جنگلي به عنوان تعديل و تنظيم كننده شرايط آب و هوايي و خاكي و منبع توليد كننده چوب به كار گرفته مي‌شوند.براي مثال، دانشجويان با مطالعه درس "حمايت جنگل" با عوامل تخريب جنگل آشنا شده و روش‌هاي بهبود و حفاظت و نگهداري از جنگل را مي‌آموزند؛ روش‌هايي كه مي‌تواند عامل كاهش فرسايش خاك و فراهم ساختن زيستگاه‌هايي براي حيات وحش گردد. همچنين با مطالعه درس‌هايي مثل جنگل‌داري، بهر‌ه‌برداري از جنگل و سياست‌ جنگل مي‌آموزند كه چگونه با فراهم ساختن مناطقي براي چراي دام‌ها، مي‌توان فشار وارد شده بر زمين‌هاي جنگلي را كاهش داد يا چگونه مي‌توان چوب مورد استفاده براي ساخت وسايل چوبي و سوخت و انرژي را فراهم ساخت تا به اين وسيله، هم منافع اقتصادي حاصله از جنگل و هم اكولوژي آن حفظ گردد.
موقعيت شغلي در ايران :
ايران با داشتن 24 تا 25 درصد بيابان از مجموع وسعت كشور، با مشكل مهم و حياتي فرسايش خاك رو به رو است. اين فرسايش، مشكلات اقتصادي بسياري را در كانون‌هاي بحراني كشور ايجاد كرده است و تنها راه مبارزه با آن، احياي پوشش گياهي مناطق بحراني و حفظ و صيانت از جنگل‌ها است. به عبارت ديگر، فارغ‌التحصيلان توانمند اين رشته چون هم از اطلاعات فني - مهندسي و هم از علوم طبيعي و اقتصادي و اجتماعي مربوط به مناطق جنگلي برخوردار هستند، فرصت‌هاي شغلي مناسبي دارند كه از آن جمله مي‌توان به كارشناس متخصص در تهيه طرح‌‌هاي جنگلكاري و جنگلداري و ساير طرح‌هاي مربوط به حفاظت و توسعه جنگل‌ها در سازمان جنگل‌ها و مراتع كشور، وزارت جهاد كشاورزي، شهرداري‌ها، سازمان پارك‌ها و فضاي سبز و سازمان محيط زيست‌ اشاره كرد. همچنين همكاري با شركت‌ها و مؤسسات مجري طرح‌هاي راه‌سازي در زمينه نقشه‌برداري، طراحي و محاسبه و اجراي راه‌ها و جاده‌هاي جنگلي، فعاليت در شركت‌هاي مشاوره منابع طبيعي به صورت همكاري در طرح‌هاي جنگلداري خصوصي و شركت‌هاي بهره‌برداري از جنگل‌ها از جمله فعاليت‌هايي است كه فارغ‌التحصيلان مهندسي منابع طبيعي گرايش جنگلداري مي‌توانند در آنها حضور داشته باشند.
دروس تخصصي گرايش جنگلداري:
اندازه‌گيري جنگل، جنگل‌شناسي، جاده‌سازي، جنگلداري، اقتصاد جنگل، بهره‌برداري جنگل، خاك‌شناسي جنگل، اكولوژي جنگل،‌ درخت‌شناسي، شناخت حيوانات شكاري، پارك‌هاي ملي و جنگلي و پرديس‌ها،‌ سياست جنگل، حمل و نقل چوب، حمايت جنگل، جنگلكاري و نهالستان‌هاي جنگلي،‌ صنايع چوب، جلسه بحث، طرح جنگلداري.
گرايش علوم و صنايع چوب و كاغذ:
علوم و صنايع چوب و كاغذ مجموعه علوم و فنوني است كه با فراگيري آنها دانشجويان در زمينه نحوه رويش و توليد چوب و عوامل مؤثر بر آن، اختصاصات ساختماني و طبقه‌بندي و درجه‌بندي چوب‌ها و كاغذها، خواص فيزيكي، مكانيكي، شيميايي و كاربردي چوب و كاغذ، تبديل شيميايي و مكانيكي و نيز بازرگاني و داد و ستد چوب و كاغذ و توليدات آنها آگاهي لازم را كسب مي‌كنند.
موقعيت شغلي در ايران :
فارغ‌التحصيل علوم و صنايع چوب و كاغذ مي‌تواند به عنوان مديرفني در بخش‌هاي دولتي يا خصوصي مجتمع‌هاي چوب و كاغذ و كارخانجات توليد چوب فعاليت كند يا به عنوان كارشناس در دفاتر فني سازمان جنگل‌ها و مراتع مشغول به كار گردد.
دروس تخصصي گرايش علوم و صنايع چوب و كاغذ :
فيزيك چوب، شيمي چوب، مديريت صنعتي، چوب‌بري ، روكش و تخته لايه ، استاندارد و درجه‌بندي چوب، صنايع مبلمان، مكانيك چوب، تخته خرده چوب، تخته فيبر، چوب‌خشك‌كني، تكنولوژي تهيه خمير كاغذ، حفاظت كار و ايمني در صنايع چوب، بازار چوب، سازه‌هاي چوبي، كنترل كيفيت محصول، كاغذسازي، جلسه بحث.
توانايي‌هاي لازم :
آيا مي‌شود پرنده‌ها را از روي كتاب شناخت يا با حيات‌وحش در فضاي دانشكده آشنا شد؟ بدون شك، چنين چيزي امكان‌پذير نيست. زيرا بوم‌شناسي به معناي خانه‌شناسي است؛ يعني بايستي به درون طبيعت رفت و از نزديك با اصول حاكم بر آن آشنا شد و معضلات و مشكلات زيست‌محيطي را در خود طبيعت شناخت و سپس در صدد ارائه راه حل برآمد.به همين دليل دانشجوي منابع طبيعي بايد به طبيعت علاقه‌مند باشد و با صبر و حوصله و تلاش و كوشش بسيار، رمز و راز حيات را از طبيعت بياموزد.علاقه و عشق به طبيعت و محيط‌زيست لازمه اين رشته است؛ زيرا بدون عشق نمي‌توان هفته‌ها در صحرا، جنگل، دشت يا تالاب براي بررسي رفتار يك حيوان يا پيدا كردن يك گونه خاص حيواني يا گياهي حضور داشت و بعضاً شرايط نامساعد جوي يا حشرات موذي مثل ساس، كنه، عقرب و ... را تحمل كرد.همچنين دانشجوي منابع طبيعي بايد از هوش و خلاقيت سرشاري برخوردار باشد تا بتواند مشكلات محيط‌زيست را به خوبي و به درستي ببيند و راه حلي براي آن مشكل بيابد. چون مشكلات زيست‌محيطي صبر نمي‌كنند تا ما هر زمان كه دلمان خواست به فكر چاره‌انديشي بيفتيم و امكان دارد يك مشكل در زماني كوتاه به يك فاجعه تبديل شود. در مورد توانمندي‌هاي لازم براي هر گرايش نيز بايد گفت كه دانشجوي محيط‌زيست بايد در زمينه صنعت، فرهنگ، سياست و اقتصاد اطلاعات عمومي خوبي داشته باشد و بتواند درباره مسائل ياد شده ابراز عقيده كند. زيرا محيط‌زيست به دانشجوياني كه دروس را حفظ كنند،‌ نيازي ندارد. بلكه دانشجوياني بايد وارد اين رشته شوند كه براي مشكلات زيست‌محيطي پروژه و طرح ارائه داده و خود مجري طرح‌هايشان باشند. در گرايش مرتع و آبخيزداري نيز چون داراي دو جنبه مرتع و آبخيزداري است، دانشجوياني با علايق و توانمندي‌هاي متفاوت مي‌توانند جذب آن شوند.براي مثال، ما در اصلاح يك منطقه هم مي‌توانيم روي پوشش گياهي و هم روي مسائل فيزيكي، مثل ايجاد سدبندهاي كوچك بر روي آبراهه‌ها تأكيد داشته باشيم. در اين ميان، آنچه با پوشش گياهي ارتباط دارد به مرتع باز مي‌گردد و آبخيزداري بيشتر به مسائل آب و مسائل مكانيكي مثل سد، ارتباط دارد. از همين‌رو، دانشجوياني كه پس از فارغ‌التحصيلي مي‌خواهند در زمينه آبخيزداري فعاليت كنند، بايد در دروس فني مثل رياضي و فيزيك قوي‌تر باشند. بخش مرتع اين رشته نيز بيشتر به محيط‌زيست، شناخت گياهان مختلف و شناخت اكولوژي مرتبط مي‌شود.
مهندسي منابع طبيعي,رشته های,دانشگاهی,هنرستانی,کاردانش,دبیرستانی,مشاوره,تحصیلی,مخصوصا,رشته,هنرستان,دبیرستان,دانشگاه,چگونه,انتخاب,چگونه انتخاب رشته کنم,چگونه انتخاب رشته کنیم,تعین,تعین رشته,تمام,همه,انواع,مدرسه,درس,درسی,محمد خادمیان,محمد,GT,خادمیان,007,...
نویسنده : محمد خادمیان بازدید : 1235 تاريخ : چهارشنبه 28 فروردين 1392 ساعت: 17:33