دانشگاه: مهندسي فضاي سبز

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

موضوعات وب

آخرین مطالب

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  پر مخاطب ها

  برچسب ها

  مهندسي فضاي سبز
  هر فردي‌ در دنيا به‌ 2 تا 4 متر مربع‌ فضاي‌ سبز نياز دارد تا با كمبود اكسيژن‌ و مشكلات جسمي و رواني روبرو نشود. در اين‌ ميان‌ مهندسي‌ فضاي‌ سبز با ايجاد فضاي‌ سبز در سطح‌ شهرها مانند كاشت‌ درختان‌ در حاشيه‌ خيابان‌ها و ايجاد انواع‌ پارك‌هاي‌ جنگلي‌، كوهستاني‌ و منطقه‌اي‌، فضاسازي‌ و زيباسازي‌ پارك‌ها، كاهش آلودگي‌هاي بصري و ايجاد مناظر زيبا، تقليل صداهاي آزار دهنده و تعديل آلودگي‌هاي صوتي، حفاظت و صيانت از محيط طبيعي و منابع موجود در آن، حفاظت از تنوع حياتي گياهان،‌عامل حفظ فضاي سبز و سلامت و زيبايي سكونت‌گاه‌هاي انسان مي‌گردد و نياز انسان‌ها را به‌ فضاي‌ سبز موردنظر تأمين‌ مي‌كند.در واقع مهندسي‌ فضاي‌ سبز با ايجاد و حفظ‌ مناظر طبيعي‌ در اطراف‌ منازل‌ و در سطوح‌ وسيع‌تر؛ يعني‌ شهر و اطراف‌ آن‌، كيفيت‌ زندگي‌ را در شهرها بالا مي‌برد. زيرا فضاي‌ سبز شهر، دستگاه‌ تنفس‌ شهر است‌. از سوي‌ ديگر ايجاد فضاي‌ سبز به‌ سلامت‌ جسم‌ و روان‌ ساكنين‌ شهرها كمك‌ مي‌كند تا مردمي‌ كه‌ امكان‌ استفاده‌ روزمره‌ از طبيعت‌ را در خود شهر ندارند ، اين‌ امكان‌ براي‌ آنها به‌ وجود آيد.
  توانايي‌هاي‌ لازم‌ :
  دانشجوي‌ مهندسي‌ فضاي‌ سبز بايد به‌ علم‌ كشاورزي‌ اعم‌ از خاك‌شناسي‌، هواشناسي‌، چمن‌كاري‌، باغباني‌ و گلكاري‌ آشنايي‌ داشته‌ باشد تا بتواند بذر چمن‌ مناسب‌ تهيه‌ كرده‌ و با كود مناسب‌ و آبياري‌ به‌ موقع‌، چمني‌ مناسب‌ براي‌ زمين‌ بازي‌ يا تزئين‌ ميادين‌ گل‌ تهيه‌ نمايد، همچنين‌ بتواند گياهاني‌ با گل‌هاي‌ بزرگ‌ و با دوام‌ پرورش‌ دهد و درختان‌ مناسب‌ براي‌ حاشيه‌ خيابان‌ها انتخاب‌ كرده‌ و آنها را به‌ درستي‌ هرس‌ كند.از سوي‌ ديگر دانشجوي‌ اين‌ رشته‌ بايد فردي‌ با ذوق‌ و هنرمند باشد و به‌ طراحي‌ و نقشه‌كشي‌ علاقه‌مند باشد تا بتواند از گياهان‌ زينتي‌ در طراحي‌ محوطه‌هاي‌ مسكوني‌، اداري‌ و تجاري‌ به‌ خوبي‌ بهره‌ گيرد و در طراحي‌ پارك‌ و پارك‌سازي‌، طراحي‌ فضاهاي‌ شهري‌ و محوطه‌هاي‌ ويژه‌ مثل‌ محوطه‌هاي‌ صنعتي‌، دانشگاهي‌، شهرك‌هاي‌ مسكوني‌ و اتوبان‌ها به‌ ياري‌ ذوق‌ و هنر خويش‌ طرح‌هايي‌ مناسب‌ و زيبا ارائه‌ دهد.
  موقعيت‌ شغلي‌ در ايران‌ :
  تمامي‌ شهرها به‌ ويژه‌ شهرهاي‌ بزرگ‌ به‌ فضاي‌ سبز و بهبود محيط‌ زيست‌ نياز دارند. از همين‌ رو سازمان‌ پارك‌ها و فضاي‌ سبز شهرداري‌ها يكي‌ از مراكز اصلي‌ جذب‌ فارغ‌التحصيلان‌ اين‌ رشته‌ است‌. متخصصان‌ فضاي‌ سبز همچنين‌ مي‌توانند به‌ عنوان‌ طراح‌، مدير، ناظر و مجري‌ فضاي‌ سبز موسسات‌ دولتي‌ و خصوصي‌ و محوطه‌هاي‌ اداري‌ و مسكوني‌ فعاليت‌ نمايند يا به‌ عنوان‌ مربي‌ هنرستان‌هاي‌ كشاورزي‌ و مجري‌ امور تحقيقات‌ وزارت‌ كشور، وزارت‌ جهاد كشاورزي‌ و وزارت‌ مسكن‌ و شهرسازي‌ مشغول‌ به‌ كار شوند.

  درس‌هاي‌ اين‌ رشته‌ در طول‌ تحصيل‌ :
  دروس‌ پايه‌ :
  رياضيات‌ عمومي‌ ، گياه‌شناسي‌ ، اكولوژي‌، فيزيك‌ عمومي‌، زيست‌شناسي‌، آمار و احتمالات‌، جامعه‌ شناسي‌ عمومي‌، آشنايي‌ با كامپيوتر.
  دروس‌ اصلي‌ :
  آبياري‌ عمومي‌، درختان‌ و درختچه‌هاي‌ زينتي‌، رسم‌ فني‌ ، چمن‌كاري‌ ، طراحي‌ و نقشه‌برداري‌ ، اصول‌ باغباني‌ ، خاك‌شناسي‌ عمومي‌ ، گلكاري‌ ، گياهان‌ آپارتماني‌، حاصلخيزي‌ خاك‌ها و كودها، انسان‌ و محيط‌ زيست‌ ، عكس‌هاي‌ هوايي‌، هوا و اقليم‌شناسي‌ .
  دروس‌ تخصصي‌ :
  بيان‌ تصويري‌ ، اصول‌ طراحي‌، تاريخ‌ معماري‌ و مهندسي‌ فضاي‌ سبز، مصالح‌ و روش‌هاي‌ ساختماني‌، طراحي‌ سيستم‌هاي‌ آبياري‌ ، كاربرد كامپيوتر در فضاي‌ سبز، طراحي‌ كاشت‌ گياهان‌ زينتي‌ ، طراحي‌ فضاهاي‌ شهري‌ ، سازه‌ها در فضاي‌ سبز، طراحي‌ محوطه‌هاي‌ ويژه‌، مديريت‌ فضاي‌ سبز، كارآموزي‌، جلسه‌ بحث‌ ، پروژه‌.
  نویسنده : محمد خادمیان بازدید : 852 تاريخ : چهارشنبه 28 فروردين 1392 ساعت: 17:22

  نظر سنجی

  این وبلاک را چگونه ارزیابی میکنید

  خبرنامه

  عضویت

  نام کاربري :
  رمز عبور :

  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123